اصطلاحات کامپیوتر و برنامه نویسی

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ,دوشنبه, ۱۲:۰۲:۲۳ قبل از ظهر

در این مقاله قصد داری که شما را با معنا و مفهوم برخی از اصطلاحات علم رایانه و برنامه نویسی آشنا کنیم ، اکثر این اصطلاحات برای بنامه نویسان و در کل مهندسین کامپوترآشنا می باشند.

 • Domain :
   در لغت به معنای گسترده می باشد. و در محیط اینترنت به نام اختصاصی هر وب سایت گفته می شود که به وسیله آن می توانیم به وب سایت دسترسی داشته باشیم و علاوه بر این ، دامنه یک وب آن را از سایر وب سایت ها متمایز می نماید. مانند سایت yahoo.com و یا yakagir.com.
  دامنه از چند قسمت تشکیل شده است که هر قسمت آن به وسیله کاراکتر "." یا اصطلاحاً "دات" از هم جدا می شوند. هر دامنه از سه قسمت اصلی تشکل شده که قسمت ابتدایی یا همان www می باشد که ماهیت دامنه را نشان میدهد که عبارت www بیانگر نت جهانی می باشد.
  قسمت دوم نام دامنه (Domain Name) می باشد که به زبان انگلیسی هست و بیانگر نام وب سایت می باشد. قسمت سوم نیز پسوند دامنه می باشد که بیانگر نوع فعالیت وب سایت شما می باشد برای مثال پسوند "com." برای وب سایت های تجاری و شرکتی استفاده می شود ، پسوند "org." برای وب های سازمانی استفاده می شود مانند سایت Sanjesh.org و ...
 • Sub Domain :
   به معنای زیر دامنه می باشد که خود دامنه است و بخشی از دامنه اصلی (بزرگتر) می باشد. درواقع زیر دامنه یک نام دارد که قبل از نام دامنه اصلی می آید و تولید زیر دامنه را میدهد. برای مثال : google.com یک دامنه است و mail.google.com که یک زیر دامنه می باشد.
 • DNS یا Domain Name Server : 
  در بستر اینترنت هر کامپیوتر با یک شماره منحصر به فرد به اسم IP Address شناسایی می شود که به خاطر سپردن این آدرس برای کاربران دشوار می باشد. برای مثال IP Address سایت گوگل 216.58.213.196 می باشد.
  همانطور که دیده می شود ، حفظ کردن این شماره برای کاربران سخت می باشد بنابراین به هر IP یک نام دامنه یا همان Domain Name داده می شود که ربط دادن نام دامنه وارد شده توسط کاربر به IP Address مربوط به آن ، بر عهده DNS می باشد. که بدون DNS برای دسترسی به یک سایت حتما باید IP Address آن را وارد نماییم.
 • Stored Procedure :
  استور پروسیجر به معنای رویه ذخیره شده می باشد ، که در بانک اطلاعاتی به کار می روند و مخفف آن  SP می باشد. 
  پروسیجر ها در دیکشنری بانک اطلاعاتی (DATA BASE) ذخیره می شوند. پروسیجرها به وسیله زبان های برنامه نویسی به وسیله فراخوانی مورد دسترس قرار میگیرند.
  پروسیجرها می توانند به تنهای ، با ورودی ، با خروجی و هم با ورودی و خروجی همراه باشند. به وسیله پروسیجرها می توان عملیاتی مانند INSERT ، DELETE ، UPDATE و SELECT  را انجام داد.
  یکی از مهمترین کاربردهای پروسیجر نویسی ، جلوگیری از تزریق کد یا SQL Injection می باشد. که در پروسیجرها داده های ورودی و خروجی کنترل می شوند و همین کار باعث جلوگیری از تزریق کد می باشد. استفاده از پروسیجرها باعث افزایش سرعت انجام عملیات دسترسی به سایت می باشد زیرا ما یک بار یک پروسیجر را می نویسیم و می توانیم بارها و بارها توسط N کاربر آنرا فراخوانی کنیم که اگر بخواهیم به صورت تو کار در درون زبان برنامه نویسی این کار را انجام دهیم برای هر کاربر در RAM سیستم یک بار کوئری را پیاده می کنیم که این کار باعث استفاده زیاد از منابع می شود و همین عمل باعث کند شدن می باشد.
 • ,UX : 
  UX مخفف عبارت User Experience می باشد ، در واقع UX با برداشت کاربر از وب سایت در هنگام استفاده از آن ارتباط دارد که این برداشت میتواند شامل ، احساسات، حالت و رفتار کاربر در زمانی که از برنامه و یا وب سایت ما در حال استفاده است ، باشد.
  هرچقدر کاربر به سایت ما احساس بهتری داشته باشد و بتواند به سادگی با برنامه و یا وب سایت ما کار کند میزان UX نیز بالاتر است و باعث جذب رضایت بیشتر کاربران می شود.
 • UI :
  UI مخفف عبارت User Interface می باشد. در واقع UI به معنای واسط کاربری می باشد و در علم نرم افزار نحوه پیاده سازی برنامه برای ایجاد ارتباط با کاربر را می گویند که هرچقدر واسط کاربری یک وب سایت یا برنامه بیشتر باشد کار کردن با آن راحتر و رضایتمندی بازدید کننده ها و کاربران وب سایت یا نرم افزار بیشتر خواهد شد.
  UI آن چیزی است که در صفحه نمایش به کاربر نمایش داده می شود. مانند : تصاویر ، رنگ ها ، فونت ها ، منوهای دسترسی و ...
 • Server :
  سرور یا سرویس دهنده به کامپیوترهایی گفته می شود که همیشه روشن و در دسترس است اگر این کامپیوترها در بستر اینترنت در دسترس باشند آنگاه به آنها سرور های اینترنتی می گویند، کدهای وب سایت ها برروی سرورها قرار می گیرند تا همیشه در دسترس کاربران باشند.
 • Front End :
  معمولاً در طراحی وب از این واژه استفاده می شود و به کلیه مواردی گفته می شود که کاربر آنها را مشاهده می نمایید برای مثال صفحات وب و گرافیک آن جز قسمت Front End محسوب می شوند.
  در واقع طراحان وب سایت و در قسمت Front End فعالیت می کنند و هدف آنها ساخت یک وب سایت زیبا و استاندار است که واسط کاربری خوبی داشه باشد و مورد پسند کاربران باشد. از جمله زبانهایی که در سمت کاربر به عنوان زبانهای Front End شناخته می شوند ، عبارتند از : HTML و CSS و Java Script و Jquery و BootSrap و ...
 • Back End :
  این واژه نیز معمولاً در طراحی و ساخت وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد و به تمام فعالیت هایی که در سمت سرور انجام می شوند و برای کاربران غیرقابل مشاهده هستند Back End گفته می شود.
  به برنامه نویسان این حوزه برنامه نویس های سمت سرور یا Back End کار گفته می شود. Back End با مواردی همچون زبانهای برنامه نویسی سمت سرور( همانند PHP و ASP.NET و ... ) و بانکهای اطلاعاتی و منابع همانند فایل ها و پوشه بندی ها سرو کاردارد. اطلاعات استخراج شده بر اساس درخواست کاربران از سمت سرور به سمت Front End ارسال می شوند و در قالب گرافیکی به کاربران نمایش داده می شوند.
 • CMS : 
  مخفف عبارت  Content Managment System می باشد. CMS برنامه ای است که برای مدیریت و بروز رسانی وب سایت ها از آنها استفاده می شود.
  امروزه سیستم های مدیریت محتوای (CMS) مختلفی وجود دارد که WordPress یکی از قوی ترین انها می باشد که به وسیله این CMS  می توانید یک وب سایت قدرتمند را ساخته و مدیریت نمایید ، امروزه حتی با استفاده از ورد پرس میتوانید یک وب سایت فروشگاهی ایجاد نمایید.